אייקון ספרים נדירים ואמנות הדפוס

ספרים נדירים ואמנות הדפוס

המכללה האקדמית אשקלון > ספרייה > ספרים נדירים ואמנות הדפוס

רק שנות דור חלפו מאז השתלטה הדיגיטציה על חיינו. הדפוס הממוחשב, הפוטושופ והתוכנות הגראפיות הפכו את אומנות הדפוס ועיצוב הספר מאמנות לטכניקה. יכולת המזעור היא ללא גבולות. רק שנות דור חלפו והספרן הפך למידען כי המידע עבר מהנייר למרחב הווירטואלי, ל- cyberspace, למרחב שצפים בו מיליוני שבבי מידע ואת מקום המגע וריח הספר תפסו המקלדת, העכבר והמדפסת. משך אלפי שנים כתב האדם על אבן, חרס, עור ופפירוס ובמהלך כל הדורות, היה הספר מלווה בסוג של תמימות. הספר הופק בחרדת קודש בצאתו מתחת ידיו של המחבר, בעברו אצל המוציא לאור (או המעתיק ואחר כך המדפיס) בהגיעו באמצעות הספרן אל הקורא. היום מקום הרגש וחרדת הקודש נתפסים לאט לאט על ידי אתגר החיפוש התכליתי, מהירות העיבוד והיעילות בחיפוש ובמציאת המידע.

 

אומנות הדפוס השפיעה גם על האמנות החזותית, ויוצרים רבים השתמשו בה במקום במכחול ובצבע כדי ליצור עבודות מיוחדות. אבן, עץ, משי, נחושת ועוד חומרים שימשו כגלופות שבאמצעותן הודפסו תמונות מרהיבות. חומר הגלם הכתיב גם את שיטת יצירת הגלופה (גילוף והבלטה, חריטה, יצירת שכבות), את עדינות העבודה ואת אפשרות ההדפסה בצבע, הדפסים בגדלים שונים הודפסו בדרך כלל במספר עותקים מוגבל, ודין כל עותק הינו כמקור.

 

באוסף צנוע זה אנו מציגים קצת מן העבר: מכשירים, דברי דפוס, בתחילה בשחור-לבן ובהמשך בצבע; ספרים נדירים או הוצאות נדירות; ודברי אמנות שבעיצובם ובהדפסתם הושקעה עבודה רבה, לעיתים עבודת יד.

 

תצוגה זו תזכיר לנו שהיו זמנים לפני הוויקיפדיה, כתב העת האלקטרוני, מאגרי המידע וכן לפני ה- Iped. אנו מקווים שהתצוגה תעלה חיוך של אהבה ונוסטלגיה ובכך נבוא על שכרנו.

 

התערוכה מוצגת ברובה בקומת הכניסה, הכוונה לפריטים המוצגים במקומות אחרים נמצאת בקטלוג התערוכה.

AAC Version 2.9